İkinci el tekne alımlarında, öncelikle bütçenize uygun ve ne maksatla tekne almak istediğinize karar verdikten sonra tecrübeli, kurumsal ve güvenilir bir ekspertiz bulmalısınız. Ekspertiz ile yapılacak yüzyüze görüşmeler neticesinde teknenin eni, boyu, tipi vb. net bilgilerine ulaşılır.Sonra, detay bilgileri olan kabin sayısı, karekteristik özellikler, kullanım alanı, deplasman, sürat teknesi ise makine gücü, yelkenli tekne ise kıç yapısı, direk sayısı, iç donanımı, vb. hususlar tespit edilmesini müteakip bu özelliklere uygun aday tekne tipleri bulunur. Bulunan teknenin mevcut masraflarının tespiti ve fiyatlar arasından eleme yapılarak karar aşamasına gelinir. Ayrıca, teknenin mevcut mevzuat kapsamında herhangi bir sorunu olup olmadığına bakılır.

Asla unutulmamalıdır ki yat satın almak deneyim ve bilgi işidir. Bu kapsamda, güvertenin altında, sintinede ya da karinasında ne olduğu iyi tespit edemezseniz bilinki birçok soruna dalıyorsunuz demektir.

Yatın elektrik aksamı ve ona bağlı cihaz ve ekipmanlarının onarımı çok zaman ve işçilik alır, bu nedenle elektrik ve elektronik testleri önem arz eder.

Teknenin yaşı, tekneyi deniz suyunun ve dalgaların yııpratması ile doğru orantılıdır. Makinalar ve yardımcı ekipmanlarının kompresyon ölçümlerine ayrıca dikkat edilmelidir.

Eğer istediğiniz tekne polyester tekne ise su altının kontrol edilmesi osmolis olup olmadığı belirlenmelidir. Saç tekne ise saç çürümeleri ve saç kalınlık azalması başınızı ağrıtabilir.

Tekne boyası ayrı bir sorun olarak karşınıza çıkabilir.Örneğin tekneniz ahşap ise boya altındaki tahtaların çürük olup olmadığını göremezsiniz. Aynı şekilde saç teknelerde paslanmış çürük saç değişimlerinin masraflı olacağını unutmayınız.

İç dizayndaki mobilya ve iç dizayn sizi yanılgılara götürecek en ucuz konudur. Sorunlar başka yerlerde saklanmış olabilir.

Bu ve buna benzer nedenlerle mutlaka bir bilene danışınız ve bilgi sahibi olmaya çalışınız....

LEVENT MARİNA
Adres : Haydar Aliyev Bulvarı No:4 Üçkuyular - İZMİR
Tel : +90(232) 259 70 70
Fax : +90(232) 259 70 14
E-mail : info@leventmarina.com.tr

İstatistik
Aktif Ziyaretçi:0
Bugün (Tekil):122
Bugün (Çoğul):363
Toplam (Tekil):664445
Toplam (Çoğul):2875211
Ip Adresi:3.236.8.46