İzmir için Tahmini Hava Raporu (09-07-2020)

 

Ege Denizi için Tahmini Deniz Raporu (09-07-2020)
06:00 - 12:00 saatleri arası
Fırtına :
Hava :
Rüzgar :
Dalga :
Görüş :
12:00 - 18:00 saatleri arası
Fırtına :
Hava :
Rüzgar :
Dalga :
Görüş :
18:00 - 00:00 saatleri arası
Fırtına :
Hava :
Rüzgar :
Dalga :
Görüş :
00:00 - 06:00 saatleri arası
Fırtına :
Hava :
Rüzgar :
Dalga :
Görüş :
SICAKLIK

Sıcaklık , bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Gazlar için kinetik enerji, mutlak sıcaklık dereceleriyle orantılıdır.

YAĞIŞ

Yağış, atmosferdeki su buharının yoğuşarak sıvı veya katı halde yeryüzüne inmesi. Plüvyometre adı verilen bir aletle ölçülür. Yıllık yağış miktarı mm, cm ve m olarak, günlük yağış miktarı ise kg/m² ile ifade edilir. Birçok farklı formda meydana gelebilir, bunlar yağmur, sağanak yağmur, kar ve sulusepkendir.

NEM ORANI

Nem, Havada bulunan Su buharı. Hafif ıslaklık, rutubet. nem, havada bulunan su buharı miktarıdır. nem ölçümlerinde mutlak nem, bağıl nem ve spesifik nem hesaplanır. Mutlak nem birim hacimdeki nem miktarıdır. Gram / metreküp olarak verilir. Bağıl nem Havadaki nem miktarının o Havanın alabileceği maksimum neme olan oranıdır. Birimsel olarak verilir ve Sıcaklık ile ters orantılıdır.

RÜZGARLAR

Rüzgâr , atmosferdeki havanın dünya yüzeyine yakın, doğal yatay hareketleridir.

Hava hareketlerinin temel prensibi, mevcut atmosfer basıncının bölgeler arasında değişmesidir. Rüzgâr, alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır, daima yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder. İki bölge arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, hava akım hızı o kadar fazla olur. Rüzgâr sahip olduğu hıza göre fırtına, hortum gibi isimler alır.

MED-CEZİR

Gelgit veya med cezir, bir gök cismi üzerinde başka gök cisimlerinin uyguladığı kütle çekimi kuvvetleri nedeniyle oluşan çevrimsel biçim bozulmaları demektir. En çok bilineni, Ay ve Güneşin göreli konumlarındaki değişmelerin etkisiyle Yer yüzeyinde deniz düzeyinde ortaya çıkan dönemli değişmelerdir.

RÜZGAR GÜLÜ

Rüzgâr gülü, rüzgârın yönünü belirlemeye yarayan araç. İşlevsel olmanın yanı sıra süs olarak da kullanılır. En yaygın rüzgâr gülü, üzerinde ana yönlerin isimlerinin baş harfleri bulunan bir horoz simgesidir. Binaların tepesine yerleştirilerek bir mimari öğe olarak da kullanılır.

Meteoroloji linkleri
LEVENT MARİNA
Adres : Haydar Aliyev Bulvarı No:4 Üçkuyular - İZMİR
Tel : +90(232) 259 70 70
Fax : +90(232) 259 70 14
E-mail : info@leventmarina.com.tr

İstatistik
Aktif Ziyaretçi:0
Bugün (Tekil):125
Bugün (Çoğul):384
Toplam (Tekil):664448
Toplam (Çoğul):2875232
Ip Adresi:3.236.8.46